NOVI ZAKON O SAOBRACAJU

Automobili i sve vezano za njih, motocikli, a mogu i traktori...

Moderator: Urednici

NOVI ZAKON O SAOBRACAJU

Postod ZAMAK » Pon Dec 07, 2009 07:13

.
DA VAS VIDIM SADA .. KO CE DA SE VOZIKA A KO CE DA SE VOZI , A KO CE DA IDE PESKE , BUSOM :+)
..
STA MISLITE KAKO CE SE ODRAITI OVAJ ZAKON NA MANJE SREDINE ..
..
Novčane kazne i kazneni bodovi

1 bod - nepropisno parkiranje, nekorišćenje migavca, nepoštovanje prvenstva prolaza, nevezivanje pojasa
2 boda - nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu, kretanje u nedozvoljenom smeru u jednosmernoj ulici, vožnja pijane ili drogirane osobe na biciklu i motoru, vožnja s probnim dozvolama između 23 i pet časova…
3 boda - nezaustavljanje pored vozila za prevoz dece kada mališani ulaze ili izlaze iz vozila, posedovanje i korišćenje antiradar uređaja, nepropuštanje vozila iz suprotnog smera kod levog skretanja, vožnja u stanju umerene alkoholisanosti…
4 boda - neprilagođena brzina, nebezbedno preticanje, vožnja u naselju brzinom koja je od 21 do 50 kilometara na sat veća od dozvoljene, nepropuštanje dece, slepih, invalida i osoba sa štakama na pešačkom prelazu
5 bodova - upotreba mobilnog telefona vožnji, neispravni pneumatici i uređaji za upravljanje, za vlasnike probne vozačke dozvole vožnja bez prisustva iskusnijeg vozača koji bar pet godina ima vozačku dozvolu za tu kategoriju vozila
6 bodova - prolazak kroz crveno i žuto svetlo, preticanje i obilaženje s desne strane, vožnja deteta mlađeg od 12 godina i pijane ili drogirane osobe na prednjem sedištu, vožnja pod dejstvom alkohola za srednju alkoholisanost
7 bodova - vožnja brzinom koja je od 51 do 70 kilometara na sat veća od dozvoljene, vožnja trakom u kojoj je svetlosnim znakom zabranjeno kretanje
8 bodova - vožnja pod dejstvom narkotika, nepoštovanje znakova policijskog vozila koje se kreće ispred, nezaustavljanje ako se vozilo kreće ispred policijskog vozila koje daje znake upozorenja
10 bodova - vožnja u stanju teške alkoholisanosti, uzimanje alkohola ili psihoaktivnih supstanci za vreme uviđaja
12 bodova - vožnja u stanju veoma teške alkoholisanosti
14 bodova - vožnja bez dozvole, osim ako je dozvoli istekao rok važenja, vožnja sa više od dva promila alkohola, odbijanje alko-testa i testa na droge, vožnja noću bez svetala, vožnja za vreme isključenja iz saobraćaja zbog alkohola i droge…
15 bodova - nasilnička vožnja, vožnja u stanju potpune alkoholisanosti i opijenosti drogom
16 bodova - prekršaji za koje se dobija 14 kaznenih poena ako je prouzrokovana saobraćajna nesreća
17 bodova - saobraćajna nesreća prilikom nasilničke vožnje.
Korisnikov avatar
ZAMAK
Moderator

Pridružio se: Sub Avg 19, 2006 05:44

Re: NOVI ZAKON O SAOBRACAJU

Postod agvozden » Pon Dec 07, 2009 08:13

Svaki zakon je dobar ukoliko se primenjuje. :think:
Niko ne garantuje primenu ovih propisa. :frown(

Skoro je covek presao u kombiju ispred mene kod doma kulure i na ovaj nacin ugrozio mene i decu. Tamo vise niko ne postuje prvenstvo prolaza, pesacke prelaze.

Ja znam da je to kaznjivo i po sadasnjem zakonu. :geek|

Cemu ce onda doprineti uvecana kaznena politika? Ako uhvate nekog - uhvate!

Da ne pricam o sluzbenim vozilima vlade koja ne postuju ogranicenje maksimalne brzine na autoputu! Da ne pricam o policiji koja sama krsi sve ove propise... :?

p.s. "welcome back" na nas forum... :))
OTPOR DO POBEDE!!!
Korisnikov avatar
agvozden
Administrator

Pridružio se: Pet Jul 21, 2006 07:08

Postod ZAMAK » Pon Dec 07, 2009 08:49

PRICAJ NEBOJ SE ... NETREBA CUTATI ... TREBA VRISTATI DOK SVI NEPROCUJU
TRBA SAMARAE LUPATI I TO DOSLOVNO
...
VIDECEMO ...
..
HVALA :D
Korisnikov avatar
ZAMAK
Moderator

Postod Angelina » Uto Dec 08, 2009 11:34

kako ovo doprinosi bezbednosti?

7 boda - vožnja trakom u kojoj je svetlosnim znakom zabranjeno kretanje
nasuprot:
2 boda - nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu (indirektno: pokusaj ubistva)
3 boda - nezaustavljanje pored vozila za prevoz dece kada mališani ulaze ili izlaze iz vozila (genocid?)

ili recimo daltonizam:
6 bodova - prolazak kroz crveno i žuto svetlo (jel ovo vazi kada su oba ovo upaljena?)
Korisnikov avatar
Angelina
Moderator

Pridružio se: Čet Sep 04, 2008 06:15

Postod ZAMAK » Uto Dec 08, 2009 05:45

E ... DOBRA SI .... :)))
KAKO DOPRINOSI BEZBEDNOSTI .... :doh) PAZI SAD..
EVO POSLE DUZEG VREMENA JA SAM U BGD-U
.
7 boda - vožnja trakom u kojoj je svetlosnim znakom zabranjeno kretanje
nasuprot:
POSTOJE ULICE SA VISECOM SVETLOSNOM SIGNALIZACIJOM ... CRVENI X I ZELENE STRELICE
A ISPOD NJIH PUT SA VISE TRAKA ... A SMER TIH TRAKA ODREDJUJU VISECI DODSTNI SEMAFORI ... TAKO RECIMO
TRAKA KOJOM SI OTISLA NA POSAO ... POSLE PODNE SLUZI ZA VRACANJE KUCI ... STO JE MALO SUTRA NELOGICNO
DESI TI SE DA DOSTA BOLIDA I DALJE **IDE NA POSAO** TRAKOM KOJOM SE TI VRACAS .. PA TI ZAMISLI ,, SVAKODNEVNICA OD AUTOKOMANDE DO SLAVIJE I SUPROTNO
..
2 boda - nepropuštanje pešaka na pešačkom prelazu (indirektno: pokusaj ubistva)
..
SVAKA DVA MINUTA ... STANES GDE OCES U GRADU ... :+) 100% ISTINA
..
3 boda - nezaustavljanje pored vozila za prevoz dece kada mališani ulaze ili izlaze iz vozila (genocid?)
..
U PRIGRADSKIM MESTIMA GDE INACE VOZE , NIKO NEVIDI BUS KOJI STOJI NA STANICI KOJA JE U VECINI SLUCAJEVA
NASRED PUTA ... ISPRED BUSA PESACKI .. KOJI NIKO NEVIDI ... ZATO STO JE TU I PUNA LINIJA .. ALI KOGA BRIGA
DAJ DA SE UVALIM PRE NEGO BUS KRENE ... ... .A DECA PRELAZE :+)
..
6 bodova - prolazak kroz crveno i žuto svetlo (jel ovo vazi kada su oba ovo upaljena?)
..
NA NOVOM BEOGRADU MNOGE PRELAZE I SA I BEZ SEMAVORA ZOVU **GALEZE** TO SU BRZE ZIVOTINJE :)))
NA ZUTO PRODJE , DOK TREPCE , 3-4 AUTA ,A NA CRVENO 1, AKO I NE VISE ... SVE ZAVISI DA LI IDE ISPOD 90
..................
100% ISTINA NA SVA PITANJA
....
STO KAZE NAROD , ZA SVE SE OVO ZNA , ZATO SU I NAPISANE **NEKE NOVE KAZNE **
..
ALI JA JEDVA CEKAM DA VIDIM NEKOGA PRVOG KOME CE ODUZETI DOZVOLU NA NEKI PERIOD
..
JA SAM VOZAC , KURIR , DOSTAVA ... JA SAM SVE VIDEO ....
ZA ZADNJE DVE GODINE PRESAO SAM I PO BG-U I PO OSTALIM PUTEVIMA 200000KM.....
I NEMAM NI POSTAROM NIJEDAN SUDAR NI KAZNU ,, KAKO BI RADIO KAD BI PLACO GLUPOSTI ..... :frown(
...
Korisnikov avatar
ZAMAK
Moderator

"Hendsfri" kao da ste malo cugnuli

Postod Angelina » Ned Feb 06, 2011 05:49

U januaru ove godine saobraćajna policija kaznila je 1.463 vozača u Srbiji zbog telefoniranja za vreme vožnje. Tokom prošle godine iz istog razloga kažnjeno je 21.525 vozača. Najveći broj je platio kaznu od 5.000 dinara, ali ima i onih koji su kažnjeni oštrije.

Slika

Zakon o bezbednosti u saobraćaju predviđa, pored kazne od 5.000 dinara, i izricanje najmanje dva kaznena poena ukoliko je takav vozač doveo u opasnost sebe i druge učesnike u saobraćaju ili je izazvao udes.

Ukoliko je tokom telefoniranja izazvao nesreću u kojoj ima teško povređenih ili poginulih - automatski će ostati bez vozačke dozvole, platiće kaznu i otići u zatvor.

Tokom prošle i u prvih mesec dana ove godine najoštrija kazna nije izrečena, pišu "Novosti".

"Hendsfri" razgovor u automobilu, prilikom vožnje, legalan je. Ali, i opasan! Najnovija istraživanja u svetu pokazuju da ovakva telefonska komunikacija bitno odvlači pažnju. Toliko da su reakcije vozača usporene kao da u krvi ima pola promila alkohola.

Pri brzini od 70 kilometara, prilikom naglog kočenja tokom telefonskog razgovora, vozaču je potrebno 1,2 sekunde da prebaci nogu sa gasa na kočnicu. Za to vreme automobil pređe 22 metra. Da nije telefonirao - počeo bi da koči već posle pređenih devet metara. Razlika je, dakle, 13 metara. Ukoliko vozač telefonira sa mobilnim uz uvo ili, recimo, piše SMS poruku, rezultati su, naravno, još porazniji.

Ako, dakle, iza vas, usredsređenog šofera, ide neko ko je pažnju 'prebacio' na telefonski razgovor, realna je opasnost da se zakuca u vaš automobil.

"Hendsfri", očigledno, ne garantuje veću bezbednost. Prednost u odnosu na klasično telefoniranje je samo što se obe ruke drže na volanu. Problem umanjene pažnje, međutim, ostaje.

Neke zemlje, na primer Holandija i SAD, već razmišljaju da potpuno zabrane telefoniranje prilikom vožnje. Postoji, međutim, bojazan da bi ova mera bila toliko nepopularna da ne bi prošla zakonsku proceduru.

(MONDO)
Korisnikov avatar
Angelina
Moderator

Pridružio se: Čet Sep 04, 2008 06:15

Povratak na Auto-Moto